AIDS BELİRTİLERİ

AIDS Belirtileri Nelerdir ? Ne zaman Başlar ?
aids belirtileri
HIV BELİRTİLERİ ( Primer HIV Enfeksiyonu )

HIV , vücuda alındıktan 1 – 6 hafta içerisinde ilk çoğalma döneminde akut enfeksiyona neden olur. Bu dönemde belirtiler ve klinik bulgular HIV enfeksiyonuna özgü değildir ve değişkendir. HIV belirtileri, grip benzeri belirtileri andırır. Genelde belirtiler virüs bulaşmasından 10-15 gün sonra başlar ve 2-3 hafta kadar devam edebilir. Yukarıda belirtilen şikayetlerin tamamı olmayabilir. Bazı insanlarda ise virüs bulaşmasına rağmen hissettikleri hiç bir yakınma olmayabilir. HIV belirtileri ve görülme sıklıkları şu şekilde sıralanabilir;

1. Ateş ( %96 )
2. Lenf bezlerinde büyüme ( lenfadenopati )( %74 )
3. Farenjit ( %70 )
4. Deri Döküntüleri ( %70 )
5. Kas ve Eklem Ağrıları ( % 54 )
6. İshal ( ( % 32 )
7. Baş Ağrısı ( %32 )
8. Bulantı ve Kusma ( %27 )
9. Karaciğer ve Dalak Büyümesi ( %14 )
10. Pamukçuk ( %12 )


AIDS BELİRTİLERİ

HIV virüsü vücutta bağışıklı eksikliğine yol açtıkça fırsatçı enfeksiyonlar veya kanserle ortaya çıkabilir. Yaygın kullanımda HIV ile ilgili tüm hastalıklar genel olarak AIDS ile anılmakta ise de aslında HIV virüsü vücuda alındıktan sonra geçirilen tüm dönemler HIV enfeksiyonu, bunun son basamağıda AIDS dönemidir. Bu dönemde bağışıklık eksikliği iyice belirgin bir hale gelir. AIDS belirtileri ve bulguları daha yoğun bir halde vücutta kendini göstermeye başlar.

1. Halsizlik
2. Baş Ağrıları
3. Vücut ağırlığının %10’undan fazla kilo kaybı
4. Nedeni Bilnmeyen Ateş
5. Kronik Diyare ( İshal )
6. Deride Pullanmalarla
7. Yaygın ve Sık Herpes Virüs Enfeksiyonları
8. Ağızda Mantar Enfeksiyonları

Kadınlarda Aids Belirtileri

Kadınlarda aids belirtileri özellikle ateş, baş ağrısı ve kuvvetsizlik gibi grip benzeri aids belirtileri görülebilir. Kadınlarda görülen bu aids belirtiler genelde birkaç hafta içinde geçer. Ense, koltuk altı ve kasıklarda lenf nodüllerinin şişmesi de kadınlardaki aids belirtileri arasındadır çünkü lenf nodüllerimiz enfeksiyonla savaşmakla görevlidir.

HIV enfeksiyonu mikroplarla savaşmayı zorlaştıracağı için kadınlarda aids belirtileri arasında bu enfeksiyonların fırsattan istifade ettiği sıkça görülür. Bu enfeksiyonlar arasında zatürre, tüberküloz ve hepatit C bulunuyor. Bazen de grip gibi hastalıkları tedavi etmek zorlaşabilir. Ateş ve gece terlemeleri sıkça görülür. HIV bulaşmış olan kadınların üreme sisteminde de sıkıntılar görülebilir. Adet döngüsü bozulabilir veya tamamen durabilir. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarında artış görülebilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından da risk artar.


Erkeklerde Aids Belirtileri

Erkeklerde aids belirtileri kadınlarda aids belirtileri ile aynıdır. HIV ile enfekte olduğunu bilmeyen erkeklerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski yüksektir. Unutmayın ki, HIV kan veya cinsel temas yoluyla bulaşır. Kondom kullanımı aids bulaşmasını tamamen engellemese de riski oldukça azaltır.

HIV bulaştıktan sonra, AIDS belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 2 - 10 yıl, hatta bazen daha uzun bir süre sonra ortaya çıkar. HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4 kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. Zarar gören CD4 hücreleri giderek azalır ve bunun sonucu olarak vücudun bağışıklık sistemi yıkıma uğrar.


Vücut direnci zayıflayan hastada, normalde zararsız olan, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Ayrıca lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Tüberküloz, pamukçuk, diğer bakteri, mantar ve protozoon hastalıkları fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Kişide bu HIV belirtilerin ancak birkaç tanesinin bir arada bulunması durumunda AIDS düşünülebilir. Kaposi sarkomu ve bazı lenfomalarda HIV belirtilerini düşündürebilir. Kesin tanı için HIV testi yapılır.

Kişinin HIV testinde alacağı POZİTİF sonuç HIV Doğrulama Testiyle doğrulanmalıdır. HIV testlerinin bulaştan sonraki dönemde hassasiyet, özgüllük ve yöntem bakımından tanı ve tarama süreleri bulunmaktadır. Eğer HIV testi doğru zamanda...
 AIDS testleri nelerdir Tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Benzer Aramalar
Mavi Laboratuarlar Grubuna Yazın
Copyright © 2014 Mavi Laboratuarlar Grubu | Yasal Uyarı