AIDS Testİ Nasıl Yapılır ?

AIDS Testi ( HIV Testi ) Nasıl Yapılır ?
aids testi nasıl yapılır

AIDS’i tespit etmek için bir kan testi yapılır. HIV testi yöntemleri, virüsü saptama hassasiyeti ve vücuda giriş zamanına göre değişiklik göstermektedir. Damarınızdan alınacak kan örneği ile AIDS testi yöntemlerinden herhangi birisi kullanılarak laboratuvar ortamında tetkik edilir.


 Şüpheli temastan sonra yapılan AIDS testinin yapılan test yöntemine göre tespit edebilme süresi değişir. Bu sebeple test yapılmadan önce bulaş hikayesi ve süreleri test yapılacak merkez tarafından bilinmeli ve süre olarak en uygun test yapılmalıdır. Test olacak kişiye test yaptıracağı merkez tarafından HIV / AIDS hakkında bilgi ve danışmanlık verilmeli ve en erken sürede en doğru teste yönlendirilmelidir. HIV testi ( AIDS Testi ) olmadan danışman güvenli cinsellik, HIV / AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar hakkında kişiye bilgi vermelidir. Şüpheli bir cinsel temas sonrasında AIDS testi yapılması gereklidir.

aids testi ne zaman yapılmalı

Anti-HIV antikorlarının virüse karşı oluşabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Bu süreye pencere dönemi denir. Ortalama bu süre 6 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir. Bu süre göz önüne alındığında şüpheli bir cinsel temastan hemen sonra.....


 AIDS testi ne zaman yapılmalı Tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Benzer Aramalar
Mavi Laboratuarlar Grubuna Yazın
Copyright © 2014 Mavi Laboratuarlar Grubu | Yasal Uyarı