ELİSA TESTİ

Elisa Testi ( Eliza Testi )
Elisa testi

Elisa testi HIV enfeksiyonunun varlığını tanımlamakta kullanılan mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılan bir laboratuvar tekniğidir. AİDS yani HIV enfeksiyonu yönünden tarama ve tanı amacıyla kullanılan HIV testleri arasında başvurulan ilk testtir. HIV bulaşmış kişilerde ortaya çıkan ve HIV karşı oluşan spesifik ANTİ-HIV antikorlarının ELIZA tekniği ile gösterilmesidir.


Ancak Anti-HIV antikorlarının virüse karşı oluşabilmesi için belli bir süre geçmesi gereklidir. Bu süreye pencere dönemi denir. Ortalama bu süre 6 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir. Bu süre göz önüne alındığında şüpheli bir cinsel temastan hemen sonra, elisa testi yaptırmak anlamsızdır. Örneğin HIV ile enfekte olan bir kişide anti-HIV antikorları 6 haftada tespit edilebilir konsantrasyona ulaşabileceği gibi bu süre bir başka kişide aynı tespit konsantrasyonuna gelmesi 12 haftayı bulabilir. Şüpheli cinsel temastan sonra yapılan ELİSA testi yapılır ve sonuç negatif çıkabilir ama bu kişinin HIV ile enfekte olmadığı anlamına gelmez. Vücudun antikor oluşturabilmesi için yeterli süre geçmemiştir. Anti HIV antikorları henüz oluşmadığından, virus ile temas edilmiş olsa bile, test sonucu "yalancı negatif" olarak çıkabilir, yanlış bilgi verebilir.


Eliza testi yaptırmak isteyen kişi şüpheli temasından ortalama en erken 6 hafta sonra test yaptırmalıdır. Bu süre antikorları eliza testlerinin saptayabileceği en erken süredir.


Erken tanıda, 4.nesil p24 antijeni ve antikoru eş zamanlı araştıran testler önerilmektedir.

Merkezimizde Erken Tanı için 4.nesil HIV DUO ULTRA Testi çalışılmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için 0850 360 06 05 (pbx) nolu hattımızdan arayarak hasta temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.
Hiv Duo Ultra

Tahmini bulaş anından 2 hafta sonra uygulanabilir. Bu yöntemle çalışan testlerin hassasiyet farklarından kaynaklı olarak 2 haftadan itibaren HIV virüsüne ait p24 antijeni veya HIV antikorları tespit edilebilmektedir.


HIV Duo Ultra testi nedir ? Tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Benzer Aramalar
Mavi Laboratuarlar Grubuna Yazın
Copyright © 2014 Mavi Laboratuarlar Grubu | Yasal Uyarı