HIV PCR TESTİ

HIV PCR Testi / HIV Rna Testi
HIV PCR Test
HIV PCR Testi Nedir ? Ne zaman yapılmalıdır ?

HIV PCR testi virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesini sağlar. HIV virüsü gözle görülemeyecek kadar küçük bir organizmadır. Günümüzde enfeksiyon testlerinde PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) tekniği kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle PCR testi erken evrede HIV virüsünün kanda tespitinde kullanılmaktadır. Enfekte olmuş bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. Şüpheli temastan 9-11 gün sonra HIV PCR testi ile virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı ~% 98-100 olarak bildirilmiştir.


HIV PCR testi HIV şüphesi taşıyan herkes tarafından yaptırılabilir. PCR testi özellikle erken aşamada HIV virüs tespitinde kullanılmaktadır. Şüpheli ilişkiden sonra ve yenidoğanlarda HIV araştırmasının PCR tekniği ile yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. HIV, Hepatit B, Hepatit C gibi kan yoluyla bulaşan ve daha bir çok enfeksiyon testinde günümüzde PCR tekniği viral yük denilen virüsün kanda ki sayısını ölçmek için kullanılmaktadır. HIV PCR testi ayrıca HIV pozitif kişilerde virüs miktarının ölçülmesi ve AIDS hastalarının tedaviye verdikleri yanıtın takibinde kullanılmaktadır.


HIV RNA PCR Testi yaptırmak için 0850 360 06 05 (pbx) nolu hattımızdan hasta danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Kişinin HIV testinde alacağı POZİTİF sonuç HIV Doğrulama Testiyle doğrulanmalıdır. HIV testlerinin bulaştan sonraki dönemde hassasiyet, özgüllük ve yöntem bakımından tanı ve tarama süreleri bulunmaktadır. Eğer HIV testi doğru zamanda...
 AIDS testleri nelerdir Tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Benzer Aramalar
Mavi Laboratuarlar Grubuna Yazın
Copyright © 2014 Mavi Laboratuarlar Grubu | Yasal Uyarı