P24 ANTİJEN TESTİ

P24 Antijen Testi
P24 Antijen test

HIV’in tespitinde p24 antijen testi yapılması HIV karşı üretilmiş antikor gelişmesini beklemeden erken dönemde tespit sağlayabilmektedir. Ancak HIV antikor gelişimi kişiden kişiye farklılık göstereceği için kanda erken dönemde yüksek oranda antikor gelişmesi p24 antijeninin tespitini önleyebilmektedir. Bu durum p24 antijen testinde yalancı negatifliklere zemin oluşturabilir.


P24 antijen testi, antijen-antikor birleşmesini esas alan bir test yöntemidir. P24 antijeni, HIV’e özgü bir proteindir ve bu protein tahmini bulaş anından 2 hafta sonra kanda testlerin hassasiyetine göre tespit edilebilmektedir. P24 antijeninin tespiti HIV’in kişide varlığına güçlü bir kanıttır. Erken dönemde HIV pozitifliğini saptamada önem arz eder. Ancak p24 antijen testi uygun gün sürelerinde yapılmadığı takdirde, örneğin geç dönemde p24 antijeni HIV antikorları tarafından maskeleneceği için yapılan p24 antijen testleri yalancı negatiflikler verebilir. Bu nedenle p24 antijen testlerinin tek başına değil 4.nesil hem p24 antijeni hem Anti HIV antikorunu eş zamanlı tarayan testler kullanılması önerilmektedir.


P24 Antijen testi yaptırmak için 0850 360 06 05 ( pbx ) nolu telefonumuzdan hasta temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.
hiv duo ultra testi

Merkezimizde 4.nesil test olarak Bıomerieux France firmasına ait tam otomatik VIDAS cihazında HIV Duo Ultra Testi çalışılmaktadır. VIDAS HIV DUO ULTRA Testinin geliştirilmiş %99.88 özgüllüğüyle p24 antijeni saptama hassasiyeti 3pg/mL’ dir.


HIV DUO ULTRA Testi Nedir ? Tıklayınız

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Benzer Aramalar
Mavi Laboratuarlar Grubuna Yazın
Copyright © 2014 Mavi Laboratuarlar Grubu | Yasal Uyarı